przegląd mikrofonów

Shure SM-58 jest prawdopodobnie najbardziej znanym mikrofonem, powszechnie uznanym za klasyczny mikrofon do nagrywania wokalu. Jest on używany w różnych produkcjach niezależnie od ich budżetu. Shure SM-57 jest wielofunkcyjnym mikrofonem z nieco szerszą odpowiedzią impulsową. Lepsze ujmowanie niskich i wysokich tonów czyni z SM-57 mikrofon bardziej uniwersalny, nadający się do nagrywania nie tylko wokalu lecz również wielu instrumentów.

W niektórych zastosowaniach równie ważna jak odpowiedź impulsowa jest charakterystyka efektu zbliżeniowego (Proximity Effect), który w zależności od sytuacji może pełnić korzystną lub niekorzystną rolę. Odpowiednia konstrukcja mikrofonu pozwala na uwypuklenie lub zredukowanie efektu zbliżeniowego.

Crown CM-310 (A) jest kardioidalnym mikrofonem wokalnym, który posiada membranę umiejscowioną wyjątkowo blisko przodu obudowy. Taka budowa pozwala na maksymalne zbliżenie przetwornika do źródła dźwiękowego, co potęguje efekt zbliżeniowy gdy usta wokalisty prawie dotykają mikrofonu. Dźwięk wokalisty uzyskuje dzięki temu swoiste brzmienie i lepszą separację do dźwięków z innych źródeł. Podobne właściwości posiada hipercardioidalny Beyer TGX-580, który jednak wyróżnia się nieco węższą odpowiedzią impulsową.
AKG D-558B (C) to przeznaczony dla spikerów hiperkardioidalny mikrofon, w którym ekstremalnie uwypuklono efekt zbliżeniowy uzyskując wyjątkową separację sygnału od dźwięków otoczenia.

Electrovoice RE-20 (D) oznaczany symbolem "Variable-D" jest mikrofonem polecanym do nagłaśniania basowych instrumentów rytmicznych oraz saksofonów. Dzięki specjalnej budowie mikrofon ten nie posiada efektu zbliżeniowego.
AKG D-202E (E) jest kardioidalnym mikrofonem, w którym zastosowano dwie membrany umieszczone jedna za drugą. Efekt zbliżeniowy również w tym powszechnie uznanym mikrofonie nie jest słyszalny, podobnie jak w AKG D-224E (F).

Ze względu na konstrukcję można wyróżnić mikrofony

Mały i lekki mikrofon lavalier jest przystosowany do przypinania do ubrania mówcy. Obecnie produkowane są głównie mikrofony pojemnościowe elektretowe, najczęściej o charakterystyce wszechkierunkowej. Można także spotkać mikrofony kardioidalne i hiperkardioidalne, jednak w ich przypadku efekt zbliżeniowy może doprowadzić do uwydatnienia odgłosów klatki piersiowej.


Mikrofony lavalier
Mikrofony lavalier są często używane w realizacjach telewizyjnych i teatralnych. Główną zaletą mikrofonów lavalier jest zapewnienie stałej odległości między źródłem dźwięku (ustami mówcy) a mikrofonem. Mikrofon należy montować w ten sposób, aby uniknąć niepożądanych dźwięków związanych z ruchem ubrania.

Mikrofony "contact pickup" można określić jako detektory drgań akustycznych, najczęściej w ciałach stałych. Mikrofony te są najczęściej konstruowane w technologii piezoelektrycznej i używane do nagłaśniania instrumentów (wyjątek - mikrofon gardłowy).


Mikrofon "contact pickup"
Ogromne znaczenie dla końcowego brzmienia ma miejsce umieszczenia mikrofonu na instrumencie. Kolejny problem stanowi metoda umiejscowienia mikrofonu. Często stosuje się specjalne kleje, które powinny umożliwiać solidne przytwierdzenie mikrofonu i późniejsze odczepienie w sposób nie naruszający konstrukcji instrumentu.

Mikrofony PZM są rzadko używane w technice nagłaśniania. Posiadają ciekawą, opatentowaną konstrukcję. Mikrofon jest umieszczony bardzo blisko płaskiej płyty, zwrócony do niej przodem.


Mikrofon PZM
W teorii wychwytuje on wahania ciśnienia w szczelinie między nim a płytą. Im większe są rozmiary płyty, tym lepsze jest zbieranie przez mikrofon niskich tonów. Powierzchniowe umiejscowienie mikrofonu pozwala zredukować niekorzystne efekty filtracji grzebieniowej, związane z docieraniem z opóźnieniem fal odbitych.


Istota działania mikrofonów PZM

Wysoce kierunkowe mikrofony shotgun są często używane produkcjach filmowych i dziennikarskich gdzie ogromną rolę odgrywa odpowiednia separacja dźwięku pożądanego od odgłosów otoczenia. Tego typu mikrofony umożliwiają wychwytywanie dźwięku z dalszych odległości. Czasem są wykorzystywane w studiu do efektów specjalnych. Zastosowanie mikrofonów w nagłaśnianiu jest niewielkie.


Mikrofony shotgun