przykładowe studia radiowe

Wykaz studiów:

(1kB)

Radio Gdańsk - studio A1

Studio A1 jest jednym z dwóch studiów emisyjnych używanych obecnie przez Radio Gdańsk. Umiejscowione jest na pierwszym piętrze budynku. Przeznaczone jest do prowadzenia programów z udziałem do pięciu osób.

Studio ma kształt prostopadłościenny. Ściany pokryte są panelami z prasowanej waty szklanej z perforacją. Sufit jest podwieszany.

Wysokość studia to 3m, objętość 33.18m3. Czas pogłosu wynosi ok. 0.15s.

Kliknij aby obejrzeć prezentację studia A1 w Radiu Gdańsk [6,61MB]
Prezentacja studia A1 w Radiu Gdańsk ( ściągnij [6,61MB] )

(1kB)

Radio Gdańsk - studio S1

Studio S1 jest wykorzystywane zarówno jako studio do nagrań muzyki, jak i studio dyskusyjne.

W studiu dokonano podziału na część "żywą" i "martwą" (zgodnie z techniką "LEDE"). W części martwej, otoczonej ekranami akustycznymi, znajduje się stół umożliwiający rozmowę do sześciu-siedmiu osób. Stół umieszczony jest przy oknie reżyserskim, co zdecydowanie ułatwia realizatorowi pracę, zwłaszcza gdy w rozmowie uczestniczy więcej osób. Na ścianie po prawej stronie okna reżyserskiego znajdują się walcowate elementy rozpraszające, natomiast na ścianie z oknem perforowane panele z prasowanej waty szklanej. Sufit wykonany jest w postaci "trójkątnej fali".

Powierzchnia studia to 60.6m2, wysokość niezaadaptowanego pomieszczenia 3.56m. Czas pogłosu w części "martwej" wynosi 0.2s dla niskich i wysokich częstotliwości oraz 0.3s dla częstotliwości średnich.

(4kB)
Czas pogłosu w studiu S1 (Radio Gdańsk)

Kliknij aby obejrzeć prezentację studia S1 w Radiu Gdańsk [6,28MB]
Prezentacja studia S1 w Radiu Gdańsk ( ściągnij [6,28MB] )

(1kB)

Radio Gdańsk - nowe studio S1

Podstawowym studiem emisyjnym Radia Gdańsk po oddaniu do użytku nowego budynku, jest studio S1. W studiu tym mogą się odbywać programy z udziałem do ośmiu-dziesięciu osób.

Studio zostało wyposażone w przedsionki ciszy, podłogi pływające i podwójne ściany z wypełnieniem z materiału dźwiękochłonnego. Dodatkową izolację akustyczną zapewniono biegnącym przez studio ciągom klimatyzacyjnym. Ze względu na bliskość ruchliwej arterii komunikacyjnej okna zewnętrzne wykonane są tak, by zapewnić dobrą izolację od wszelkich zakłóceń zewnętrznych.

Część ściany A-A (oznaczenia ścian zobrazowane na rzucie studia), G-G i ściana B-B pokryte są ustrojem akustycznym szczelinowym (US 1), podobny ustrój szczelinowy (US 2), o innej jednak charakterystyce pochłaniania, znajduje się na większej części ściany G-G. Na ścianach D-D, E-E, F-F i części G-G położony jest Ecophon Super G. Na ścianie C-C znajdują się dwa elementy rozpraszające z ruchomymi ekranami pochłaniająco-odbijającymi. Sufit jest podwieszany, z obramowaniem wykonanym z płyt perforowanych. Na podłodze przewidziano wykładzinę dywanową.

(32kB)
Rzut nowego studia S1 (Radio Gdańsk)

Powierzchnia studia to 31.3m2, wymiary (wys. x szer. x dł.) w [m]: 3.0x4.5x6.5, proporcje kształtu: 1:1.5:2.2.

Kliknij aby obejrzeć wirtualną prezentację nowego studia S1 w Radiu Gdańsk [6,27MB]
Wirtualna prezentacja nowego studia S1 w Radiu Gdańsk ( ściągnij [6,27MB] )

Prezentacja nowego studia S1 w Radiu Gdańsk w postaci VRML

(1kB)

Radio Gdańsk - nowe studio S2

Studio S2 współpracuje ze studiem S1. Spełnia ono głównie zadania studia dziennikowego dla dwóch osób.

Jego adaptacja akustyczna jest zbliżona do adaptacji studia S1. Na ścianach D-D i E-E (oznaczenia ścian zobrazowane na rzucie studia) umieszczono ustroje szczelinowe (US 2 i US 4) o różnych charakterystykach pochłaniania. Na ścianie D-D umieszczono dodatkowo układ rozpraszający (US 3), identyczne układy znajdują się także na ścianie C-C. Ściany A-A, B-B i częściowo E-E pokryte są Ecophonem Super G. Sufit podwieszany, z obramowaniem wykonanym z płyt perforowanych. Na podłodze przewidziano wykładzinę dywanową.

(29kB)
Rzut nowego studia S2 (Radio Gdańsk)

Powierzchnia studia to 27.6m2, wymiary (wys. x szer. x dł.) w [m]: 3.0x4.4x5.8, proporcje kształtu: 1:1.5:1.9.

Kliknij aby obejrzeć wirtualną prezentację nowego studia S2 w Radiu Gdańsk [6,27MB]
Wirtualna prezentacja nowego studia S2 w Radiu Gdańsk ( ściągnij [6,27MB] )

Prezentacja nowego studia S2 w Radiu Gdańsk w postaci VRML

(1kB)

Polskie Radio Warszawa - studio S2 A

Studio S2 nosi imię prof. dr hab. Macieja Józefa Kwiatkowskiego. Studio podzielone jest na dwie części (studia). Większe, studio A, spełnia rolę nie tylko typowego studia emisyjnego, możliwe jest z niego nadawanie audycji z udziałem publiczności, a także zespołów kameralnych.

Ściany z oknami pokryte są materiałem pochłaniającym dźwięk, na przeciwległej ścianie znajdują się dodatkowo walcowate elementy rozpraszające. Na ścianie przy drzwiach wejściowych znajdują się elementy rozpraszające w kształcie piły. Na tylnej ścianie umieszczony jest zaś ustrój szczelinowy zbudowany z kasetonów. Istnieje możliwość jego strojenia poprzez odpowiednie wysunięcie poszczególnych kasetonów. Podłoga jest parkietowa, sufit podwieszany.

Powierzchnia studia A wynosi ok. 70m2. Wysokość studia to ok. 3.5m. Czas pogłosu wynosi ok. 0.4s.

Kliknij aby obejrzeć prezentację studia S2 A w Polskim Radiu Warszawa [15,2MB]
Prezentacja studia S2 A w Polskim Radiu Warszawa ( ściągnij [15,2MB] )

(1kB)

Polskie Radio Warszawa - studio S2 B

Studio S2 nosi imię prof. dr hab. Macieja Józefa Kwiatkowskiego. Studio podzielone jest na dwie części (studia). Mniejsze studio B spełnia rolę studia spikerskiego dla dwóch osób.

Nad i pod oknami położone są materiały pochłaniające dźwięk, po lewej i prawej stronie okien znajdują się natomiast kasetonowe ustroje szczelinowe. Na pozostałych ścianach znajdują się różne typy elementów rozpraszających. Podłogę stanowi parkiet, sufit jest podwieszany.

Powierzchnia studia B wynosi ok. 25m2. Wysokość studia to ok. 3.5m. Czas pogłosu wynosi ok. 0.25s.

Kliknij aby obejrzeć prezentację studia S2 B w Polskim Radiu Warszawa [15,2MB]
Prezentacja studia S2 B w Polskim Radiu Warszawa ( ściągnij [15,2MB] )

(1kB)

Polskie Radio Warszawa - Blok 3 studio A

Blok 3 jest jednym z czterech bloków programowych (emisyjnych) rozgłośni. Emitowane sa z niego m.in. audycje Radia Bis. W skład bloku wchodzi reżysernia oraz dwa studia: spikerskie przeznaczone dla jednej osoby (Studio B) oraz "gościnne" (Studio A), w którym można prowadzić audycje z udziałem kilku osób

Oba studia posiadają zbliżony rozmiary i wystrój akustyczny. Ściany wyłożone są materiałami dźwiękochłonnymi firmy Ecophon. Okna zewnętrzne są zasłonięte żaluzjami pionowymi, na podłodze położona jest wykładzina dywanowa. Sufit w obu studiach jest podwieszany. Do obu studiów prowadzi wewnętrzny korytarz od reżyserni, tak więc zapewniona jest duża izolacja od zakłóceń zewnętrznych przychodzących z tej strony. Okna zewnętrzne prowadzą na podwórze co również ogranicza możliwość zakłóceń. Stoły w obu studiach były częściowo pokryte materiałem zmniejszającym poziom dźwięków odbitych.

Wysokość studia wynosi 2.4m, objętość studia A wynosi 30m3. Czas pogłosu wynosi ok. 0.3s.

Kliknij aby obejrzeć prezentację Bloku 3 studio A w Polskim Radiu Warszawa [11,8MB]
Prezentacja Bloku 3 studio A w Polskim Radiu Warszawa ( ściągnij [11,8MB] )

(1kB)

Polskie Radio Warszawa - Blok 3 studio B

Blok 3 jest jednym z czterech bloków programowych (emisyjnych) rozgłośni. Emitowane sa z niego m.in. audycje Radia Bis. W skład bloku wchodzi reżysernia oraz dwa studia: spikerskie przeznaczone dla jednej osoby (Studio B) oraz "gościnne" (Studio A), w którym można prowadzić audycje z udziałem kilku osób

Oba studia posiadają zbliżony rozmiary i wystrój akustyczny. Ściany wyłożone są materiałami dźwiękochłonnymi firmy Ecophon. Okna zewnętrzne są zasłonięte żaluzjami pionowymi, na podłodze położona jest wykładzina dywanowa. Sufit w obu studiach jest podwieszany. Do obu studiów prowadzi wewnętrzny korytarz od reżyserni, tak więc zapewniona jest duża izolacja od zakłóceń zewnętrznych przychodzących z tej strony. Okna zewnętrzne prowadzą na podwórze co również ogranicza możliwość zakłóceń. Stoły w obu studiach były częściowo pokryte materiałem zmniejszającym poziom dźwięków odbitych.

Wysokość studia wynosi 2.4m, objętość studia B wynosi 32m3. Czas pogłosu wynosi ok. 0.3s.

Kliknij aby obejrzeć prezentację Bloku 3 studio B w Polskim Radiu Warszawa [11,8MB]
Prezentacja Bloku 3 studio B w Polskim Radiu Warszawa ( ściągnij [11,8MB] )

(1kB)

Radio TOK FM - studio 2

Studio 2 jest jednym z dwóch równorzędnych studiów emisyjnych stacji TOK FM. Studio przeznaczone jest do prowadzenia audycji z udziałem trzech osób oraz prowadzącego, pełniącego zarazem rolę realizatora.

Studio posiada nieregularny kształt, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia fal stojących. Na ścianach i suficie (podwieszanym) umieszczone są ustroje akustyczne perforowane. Blat stołu przy miejscach gości pokryty jest materiałem zmniejszającym odbicia dźwięku. Wejście do studia prowadzi przez reżysernie, co zmniejsza poziom ewentualnych zakłóceń od strony korytarza. Niestety, umiejscowienie budynków rozgłośni w centrum Warszawy, a zarazem obecność w studiach okien, powoduje znaczne przenikanie dźwięków zakłócających od strony ulicy. Stanowi to dotkliwy problem, zwłaszcza ze względu na bliskość stacji pogotowia ratunkowego. Podłoga jest pokryta wykładziną.

Powierzchnia studia wynosi 21.4m2, wysokość 2.5m, zaś czas pogłosu ok. 0.3s.

Kliknij aby obejrzeć prezentację studia 2 w Radio TOK FM [6,14MB]
Prezentacja studia 2 w Radio TOK FM ( ściągnij [6,14MB] )

(1kB)

Radio ESKA Wrocław - studio 1

Studio 1 spełnia role studia emisyjnego rozgłośni ESKA. Mogą w nim być prowadzone audycje z udziałem kilku osób. Budynek, w którym znajdują się pomieszczenia studyjne, znajduje się w dużej odległości od ruchliwej ulicy, ponadto ściany omawianych pomieszczeń i ich okna wychodzą na podwórze. Nad budynkiem przebiega jednak trasa przelotu samolotów lądujących na lotnisku we Wrocławiu.

Ściana sąsiadująca ze Studiem 2 i ściana z drzwiami są wyłożone do wysokości 1 m boazeria rezonansową (zestrojoną na 125Hz, zaś powyżej do sufitu Ecophonem Super G. Ściana oddzielająca Studio 1 od reżyserni, w której znajduje się okno reżyserskie, wyłożona jest całkowicie boazerią. Ściana z oknem na zewnątrz pokryta jest tynkiem. Sufit podwieszany pokryty jest materiałami Ecophon Focus i Bas Focus. Podłoga oraz blat stołu wyłożone są wykładziną dywanową.

Powierzchnia studia wynosi 18.9m2. Czas pogłosu mieści się w granicach 0.12-0.18s.

Kliknij aby obejrzeć prezentację studia 1 w Radio ESKA Wrocław [8,07MB]
Prezentacja studia 1 w Radio ESKA Wrocław ( ściągnij [8,07MB] )

(1kB)

Radio ESKA Wrocław - studio 2

Studio 2 spełnia role studia nagraniowego rozgłośni ESKA. Budynek, w którym znajdują się pomieszczenia studyjne, znajduje się w dużej odległości od ruchliwej ulicy, ponadto ściany omawianych pomieszczeń i ich okna wychodzą na podwórze. Nad budynkiem przebiega jednak trasa przelotu samolotów lądujących na lotnisku we Wrocławiu.

Ściana oddzielająca Studio 2 od Studia 1 jest pokryta boazerią rezonansową zestrojoną na 125Hz. Przeciwległa ściana oraz ściana z drzwiami pokryte są boazerią do wysokości 1m, zaś powyżej tej wysokości, aż do sufitu, Ecophonem Super G. Ściana z oknami jest niewytłumiona -pokryta jest tynkiem fakturowym o dużej chropowatości powierzchni. Sufit pokryty jest materiałami Ecophon Focus i Bas Focus, na podłodze położona jest wykładzina dywanowa.

Powierzchnia Studia 2 wynosi 25.3m2, wysokość zaś 302cm (pomieszczenie niezaadaptowane). Czas pogłosu zmienia się od 0.28s dla 125Hz do 0.15s dla 4kHz.

Kliknij aby obejrzeć prezentację studia 2 w Radio ESKA Wrocław [8,07MB]
Prezentacja studia 2 w Radio ESKA Wrocław ( ściągnij [8,07MB] )