przykłady wykorzystania elementów akustycznych

Audytorium nr 1 Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Audytorium nr 1 umieszczone jest na parterze gmachu WETI. Zostało ono zaprojektowane z uwzględnieniem jak największej zrozumiałości mowy. Niemniej jednak może służyć jako studio nagraniowe ogólnego zastosowania

Przednia część sufitu jest profilowana w celu odpowiedniego skierowania dźwięku. Wykonana jest z materiału dobrze odbijającego dźwięk. Tylna część sufitu wykonana jest z materiałów pochłaniających dźwięk. Ściany boczne pokryte są ustrojem akustycznym szczelinowym o częstotliwości rezonansowej 125Hz i dodatkowo ukształtowane w postaci "trójkątnej fali", co pomaga w dobrym rozproszeniu dźwięku. Ustroje szczelinowe znajdują się także na ścianie przedniej i tylnej. Podłoga pokryta jest wykładziną PCV.

Pojemność Audytorium 1 wynosi ok. 1000m3, czas pogłosu zaś waha się od ok. 0.5s dla niskich częstotliwości do ok. 1s dla wyższych częstotliwości.

(4kB)
Czas pogłosu w Audytorium 1

Kliknij aby obejrzeć prezentację Audytorium nr 1 [7,38MB]
Prezentacja Audytorium nr 1 ( ściągnij [7,38MB] )

(1kB)

Sala nr 728 na Katedrze Inżynierii Dźwięku i Obrazu Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Sala 728 spełniała przez dłuższy czas rolę studia nagrań Katedry Inżynierii Dźwięku. Obecnie służy przede wszystkim jako sala prezentacyjna i odsłuchowa. Jej wyposażenie stanowią m.in. projektor wideo i zestaw odsłuchowy pracujący w systemie 5.1. Sala usytuowana jest na ostatnim -siódmym piętrze budynku Wydziału ETI.

Sala posiada kształt prostopadłościenny, ściany są zaadaptowane akustycznie. Trzy z nich wyłożone są styropianowymi panelami. Dodatkowo na ścianie, w której znajdują się drzwi wejściowe, zawieszone są żaluzje pionowe. Żaluzje wiszą także na przeciwległej ścianie, ale zamiast paneli ze styropianu, ściana pokryta jest sklejką zasłaniającą okna. Sufit pomieszczenia jest metalowy, profilowany. Drzwi wejściowe i drzwi do reżyserki są podwójne.

Objętość pomieszczenia to ok. 90m3, czas pogłosu wynosi ok. 0.25s.

Kliknij aby obejrzeć prezentację sali nr 728 [7,96MB]
Prezentacja sali nr 728 ( ściągnij [7,96MB] )

(1kB)

Sala postprodukcyjna Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Sala postprodukcyjna umiejscowiona jest na zapleczu Audytorium 1. Sala ta przeznaczona jest przede wszystkim do testów audiometrycznych i postprodukcji wideofonicznej (nagrywanie mowy).

Na ścianie po lewej stronie drzwi umieszczony jest ustrój rezonansowy rozpraszająco-pochłaniający, pozostałe ściany wyłożone są materiałem typu Super G firmy Ecophon. Sufit jest podwieszany w postaci fali wykonany z płyt typu Gedina Bas firmy Ecophon. Na podłodze położona jest wykładzina dywanowa.

Objętość sali to ok. 65m3, czas pogłosu wynosi ok. 0.1s (sala jest silnie wytłumiona).

Kliknij aby obejrzeć prezentację sali do postprodukcji [7,46MB]
Prezentacja sali do postprodukcji ( ściągnij [7,46MB] )