Katedra Systemów Multimedialnych, Politechnika Gdańska

Podpisanie listu intencyjnego o współpracy z Akademią Muzyczną w Gdańsku

Akademia muzyczna W dniu 19 marca 2025 r. w Sali Senatu Akademii Muzycznej w Gdańsku podpisano list intencyjny pomiędzy Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku a Politechniką Gdańską. Celem porozumienia jest zacieśnienie współpracy w zakresie kształcenia oraz rozwijania kontaktów akademickich pomiędzy studentami, nauczycielami akademickimi i pracownikami naukowymi obu instytucji. Obie uczelnie planują także realizację projektu AudioNet-Gda: pilotażowe połączenie do sieciowego wykonawstwa muzycznego, którego celem jest stworzenie niskolatencyjnego systemu muzycznego między PG i aMuz z wykorzystaniem technologii Audio-over-IP. System ten ma umożliwić współpracę między obiema instytucjami w dziedzinie zdalnych sieciowych wykonań muzycznych (Networked Music Performance).
Więcej informacji

21.03.2024

Stypendia dla pracowników i doktorantów KSM od firmy Amazon Development Center Poland

W dniu 4.03.2025 r. na Wydziale ETI PG, firma Amazon Development Center Poland Sp. z o.o. uhonorowała stypendiami pracowników i doktorantów Katedry Systemów Multimedialnych. Stypendia otrzymali: Bartłomiej Mróz – za badania nad poprawą realizmu dźwiękowego w rzeczywistości wirtualnej (VR), Marina Galanina, Tomasz Piernicki, Sahar Seifzadeh – za innowacyjne narzędzie do transkrypcji mowy oparte na sztucznej inteligencji dla pacjentów z epilepsją, Marta Zielonka – za wykorzystanie uczenia maszynowego w adnotacji tekstów medycznych, Paweł Tumialis – za optymalizację sieci neuronowych dla systemów wbudowanych, Tomasz Piernicki, Sahar Seifzadeh – za analizę bodźców dźwiękowych w badaniach nad ASMR.

Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie Aktualności oraz na stronie WETI.

10.03.2024

Nagroda i dwa wyróżnienia dla studenckich projektów badawczych prowadzonych w zespole KSM w edycji 2024/25

Projekt badawczy 2025 Projekty badawcze realizowane w roku akademickim 2024/25 przez studentów pod opieką naukową pracowników Katedry Systemów Multimedialnych, otrzymały nagrody i wyróżnienia. Nagrodę w konkursie S&P Global na najlepszy projekt z dziedziny sztucznej inteligencji oraz Wyróżnienie Dziekana WETI otrzymał mgr inż. Szymon Zaporowski, opiekun projektu badawczego pt. Porównanie metod detekcji obiektów na przykładzie zajętości miejsc parkingowych. Projekt Proceduralne tworzenie efektów pogodowych w scenach 3D przy użyciu CUDA pod opieką dra inż. Bartłomieja Mroza otrzymał wyróżnienie Dziekana WETI za interdyscyplinarną współpracę.
Więcej informacji

10.03.2024

6. Kongres Zdrowie Polaków i 12. edycja konferencji Executive Innovation Forum

Kongres Zdrowie Polaków 2024 W dniach 25-27 listopada 2024 r. odbył się 6. Kongres Zdrowie Polaków, będący największym kongresem medycznym w Centralnej i Wschodniej Europie. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Nauka dla zdrowia społeczeństwa. Prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych, aktywnie uczestniczył w Kongresie. Wziął udział w debacie Nauka dla zdrowia Polaków, wraz z zaproszonymi rektorami polskich uczelni medycznych i niemedycznych. Pełny zapis Kongresu znajduje się w serwisie internetowym Kongresu: https://kongres-zdrowiepolakow.pl/. Na zakończenie Kongresu Rektorzy i prof. A. Czyżewski otrzymali medale Kongresu.
W dniu 28.11.2024 prof. Czyżewski wygłosił wykład i był uczestnikiem panelu na temat AI: https://executiveclub.pl/executive-forum/, gdzie przedstawił m. in. projekty ADMEDVOICE i LEX SECURITY AI.

28.11.2024

System LEX-AIS

Politechnika Gdańska wraz LEX SECURE AI sp z o.o. z grupy kapitałowej NAVIMOR zawarły w październiku konsorcjum, którego celem jest wspólna realizacja projektu pn. System LEX-AIS dla sądów powszechnych. Realizacja projektu będzie składać się z czterech etapów. Etap 1 to opracowanie systemu rejestracji dźwięków w salach sądowych, projekt systemu zabezpieczeń technicznych i rozwiązań prawnych umożliwiających rejestrację i transmisję przebiegu rozpraw sądowych oraz opracowanie i uruchomienie demonstratora technologicznego na terenie PG. Na etap 2 składa się pilotaż funkcjonowania sondy natężeniowej w ramach Systemu LEX-AIS w czterech salach rozpraw. Materiał dźwiękowy i tekstowy będzie pozyskiwany w trakcie pilotażu i wykorzystywany do dotrenowania wybranych modeli językowych i speech-to-text. W etapie 3 nastąpi wdrożenie systemu „LEX-AIS” w stu salach rozpraw. Ostatecznym etapem jest ogólnopolskie wdrożenie systemu.

Więcej informacji na stronach PG.

7.11.2024

Sebastian Cygert dołącza do ELLIS

Pracownik naszej katedry, dr inż. Sebastian Cygert dołączył do grona członków ELLIS (European Laboratory for Learning and Intelligent Systems). Ellis Society zrzesza czołowych badaczy i tworzy wieloośrodkowe laboratorium badawcze. Założone w 2018 r., stowarzyszenie rozrosło się do sieci obejmującej 41 jednostek w instytucjach światowej klasy z 16 krajów, a także prowadzi ogólnoeuropejski program doktorancki. Listę aktualnych członków ELLIS można sprawdzić na tej stronie.

Sebastian Cygert jest adiunktem na WETI, gdzie obronił doktorat. Pracuje też jako postdoc w IDEAS NCBR. Jego badania skupiają się na opracowywaniu wiarygodnych i adaptowalnych modeli uczenia maszynowego, zdolnych do efektywnej pracy w zmieniającym się świecie. Publikował swoje prace na czołowych konferencjach AI, m.in. ECCV (3 artykuły w 2024 r.), NeurIPS, ICLR, WACV, BMVC i Interspeech.

7.11.2024

Nagroda dla dra Daniela Korzekwy

Nagroda dla dra Korzekwy W dniu 29 października w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie, w ramach plenarnego spotkania Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji, prof. dr hab. inż. Grzegorz Nalepa, Prezes PSSI, wręczył nagrodę dr. Danielowi Korzekwie (promotor prof. dr hab. inż. Bożena Kostek) za najlepszy doktorat w zakresie sztucznej inteligencji. Bezpośrednio po wręczeniu nagrody odbyła się prezentacja laureata konkursu pt. Automated detection of pronunciation errors in non-native English speech employing deep learning. Wykład plenarny pt. Inteligentne przetwarzanie dźwięku i obrazu na tym spotkaniu wygłosiła prof. Bożena Kostek.
Więcej informacji

4.11.2024

Nagroda na konferencji ECCV

Nagroda ECCV

Pracownik Katedry Systemów Multimedialnych, dr inż. Sebastian Cygert, wspólnie z naukowcami z IDEAS NCBR zaprezentował trzy artykuły na czołowej konferencji wizji komputerowej: European Conference on Computer Vision (ECCV, CORE A*) w Mediolanie. Z artykułami można się zapoznać pod odnośnikami: PDF1, PDF2, PDF3.

8.10.2024

Nagroda im. R. Szczęsnego dla Franciszka Górskiego

Dyplom nagrody im. prof. R. Szczęsnego Mgr inż. Franciszek Górski, doktorant w Katedrze Systemów Multimedialnych, otrzymał nagrodę XXIII edycji konkursu im. Prof. Romualda Szczęsnego w kategorii Nowoczesne technologie za pracę dyplomową magisterską pt. Klasyfikacja chorych na nowotwór na podstawie płynnej biopsji analizowanej z wykorzystaniem sieci splotowych, wykonaną pod opieką prof. dr. hab. inż. Andrzeja Czyżewskiego.
Więcej informacji

3.10.2024

Nagroda w konkursie na najlepszą pracę doktorską

Dyplom

W dniu 11 września 2024 r. w trakcie uroczystego otwarcia II Konferencji Radiokomunikacji i Teleinformatyki w Poznaniu, dr inż. Damian Koszewski (były doktorant KSM) otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę doktorską z dziedziny radiokomunikacji i technik multimedialnych przyznawaną przez Fundację Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych. Tytuł rozprawy: Automatic audio signal mixing system based on one-dimensional Wave-U-Net autoencoders. Promotorem rozprawy była prof. Bożena Kostek.

19.09.2024