Katedra Systemów Multimedialnych, Politechnika Gdańska

6. Kongres Zdrowie Polaków i 12. edycja konferencji Executive Innovation Forum

Kongres Zdrowie Polaków 2024 W dniach 25-27 listopada 2024 r. odbył się 6. Kongres Zdrowie Polaków, będący największym kongresem medycznym w Centralnej i Wschodniej Europie. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Nauka dla zdrowia społeczeństwa. Prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych, aktywnie uczestniczył w Kongresie. Wziął udział w debacie Nauka dla zdrowia Polaków, wraz z zaproszonymi rektorami polskich uczelni medycznych i niemedycznych. Pełny zapis Kongresu znajduje się w serwisie internetowym Kongresu: https://kongres-zdrowiepolakow.pl/. Na zakończenie Kongresu Rektorzy i prof. A. Czyżewski otrzymali medale Kongresu.
W dniu 28.11.2024 prof. Czyżewski wygłosił wykład i był uczestnikiem panelu na temat AI: https://executiveclub.pl/executive-forum/, gdzie przedstawił m. in. projekty ADMEDVOICE i LEX SECURITY AI.

28.11.2024

System LEX-AIS

Politechnika Gdańska wraz LEX SECURE AI sp z o.o. z grupy kapitałowej NAVIMOR zawarły w październiku konsorcjum, którego celem jest wspólna realizacja projektu pn. System LEX-AIS dla sądów powszechnych. Realizacja projektu będzie składać się z czterech etapów. Etap 1 to opracowanie systemu rejestracji dźwięków w salach sądowych, projekt systemu zabezpieczeń technicznych i rozwiązań prawnych umożliwiających rejestrację i transmisję przebiegu rozpraw sądowych oraz opracowanie i uruchomienie demonstratora technologicznego na terenie PG. Na etap 2 składa się pilotaż funkcjonowania sondy natężeniowej w ramach Systemu LEX-AIS w czterech salach rozpraw. Materiał dźwiękowy i tekstowy będzie pozyskiwany w trakcie pilotażu i wykorzystywany do dotrenowania wybranych modeli językowych i speech-to-text. W etapie 3 nastąpi wdrożenie systemu „LEX-AIS” w stu salach rozpraw. Ostatecznym etapem jest ogólnopolskie wdrożenie systemu.

Więcej informacji na stronach PG.

7.11.2024

Sebastian Cygert dołącza do ELLIS

Pracownik naszej katedry, dr inż. Sebastian Cygert dołączył do grona członków ELLIS (European Laboratory for Learning and Intelligent Systems). Ellis Society zrzesza czołowych badaczy i tworzy wieloośrodkowe laboratorium badawcze. Założone w 2018 r., stowarzyszenie rozrosło się do sieci obejmującej 41 jednostek w instytucjach światowej klasy z 16 krajów, a także prowadzi ogólnoeuropejski program doktorancki. Listę aktualnych członków ELLIS można sprawdzić na tej stronie.

Sebastian Cygert jest adiunktem na WETI, gdzie obronił doktorat. Pracuje też jako postdoc w IDEAS NCBR. Jego badania skupiają się na opracowywaniu wiarygodnych i adaptowalnych modeli uczenia maszynowego, zdolnych do efektywnej pracy w zmieniającym się świecie. Publikował swoje prace na czołowych konferencjach AI, m.in. ECCV (3 artykuły w 2024 r.), NeurIPS, ICLR, WACV, BMVC i Interspeech.

7.11.2024

Nagroda dla dra Daniela Korzekwy

Nagroda dla dra Korzekwy W dniu 29 października w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie, w ramach plenarnego spotkania Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji, prof. dr hab. inż. Grzegorz Nalepa, Prezes PSSI, wręczył nagrodę dr. Danielowi Korzekwie (promotor prof. dr hab. inż. Bożena Kostek) za najlepszy doktorat w zakresie sztucznej inteligencji. Bezpośrednio po wręczeniu nagrody odbyła się prezentacja laureata konkursu pt. Automated detection of pronunciation errors in non-native English speech employing deep learning. Wykład plenarny pt. Inteligentne przetwarzanie dźwięku i obrazu na tym spotkaniu wygłosiła prof. Bożena Kostek.
Więcej informacji

4.11.2024

Nagroda na konferencji ECCV

Nagroda ECCV

Pracownik Katedry Systemów Multimedialnych, dr inż. Sebastian Cygert, wspólnie z naukowcami z IDEAS NCBR zaprezentował trzy artykuły na czołowej konferencji wizji komputerowej: European Conference on Computer Vision (ECCV, CORE A*) w Mediolanie. Z artykułami można się zapoznać pod odnośnikami: PDF1, PDF2, PDF3.

8.10.2024

Nagroda im. R. Szczęsnego dla Franciszka Górskiego

Dyplom nagrody im. prof. R. Szczęsnego Mgr inż. Franciszek Górski, doktorant w Katedrze Systemów Multimedialnych, otrzymał nagrodę XXIII edycji konkursu im. Prof. Romualda Szczęsnego w kategorii Nowoczesne technologie za pracę dyplomową magisterską pt. Klasyfikacja chorych na nowotwór na podstawie płynnej biopsji analizowanej z wykorzystaniem sieci splotowych, wykonaną pod opieką prof. dr. hab. inż. Andrzeja Czyżewskiego.
Więcej informacji

3.10.2024

Nagroda w konkursie na najlepszą pracę doktorską

Dyplom

W dniu 11 września 2024 r. w trakcie uroczystego otwarcia II Konferencji Radiokomunikacji i Teleinformatyki w Poznaniu, dr inż. Damian Koszewski (były doktorant KSM) otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę doktorską z dziedziny radiokomunikacji i technik multimedialnych przyznawaną przez Fundację Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych. Tytuł rozprawy: Automatic audio signal mixing system based on one-dimensional Wave-U-Net autoencoders. Promotorem rozprawy była prof. Bożena Kostek.

19.09.2024

Statuetka Złotego Cyborga dla prof. Bożeny Kostek

Złoty Cyborg 2024 12 września 2024 r. w trakcie Konferencji Radiokomunikacji i Teleinformatyki (KRiT) w Poznaniu zostały wręczone statuetki Złotego Cyborga. To prestiżowe wyróżnienie jest przyznawane przez Kapitułę Złotego Cyborga, pod patronatem Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN. Wśród laureatów w tegorocznej edycji nagrody znalazła się prof. dr hab. inż. Bozena Kostek (kierownik Laboratorium Akustyki Fonicznej, Wydziału Elektroniki. Telekomunikacji i Informatyki, Politechniki Gdańskiej). Nagroda została przyznana za wybitne osiągnięcia naukowe oraz promocję kadr w zakresie przetwarzania sygnałów, inżynierii dźwięku i obrazu.
Więcej informacji

12.09.2024

Nagroda Urzędu Patentowego

Nagroda Urzędu Patentowego Prezes Urzędu Patentowego RP, Edyta Demby-Siwek, nagrodziła dyplomem oraz statuetką w formie lampy Łukasiewicza, wynalazek zatytułowany Adaptacyjny system sterowania głosowego tworzenia dokumentacji medycznej współpracujący z kierunkową sondą akustyczną, opracowany przez naukowców z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach projektu badawczego ADMEDVOICE, prezentowany podczas XVII Międzynarodowych Targów Wynalazków i innowacji INTARG 2024. W skład nagrodzonego zespołu wchodzą: prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski (PG), prof. Krzysztof Narkiewicz (GUMed), dr hab. inż. Józef Kotus (PG), dr hab. inż. Grzegorz Szwoch (PG), dr inż. Andrzej Sroczyński oraz inż. Daniel Wiśniewski (PG).

13.06.2024

Nagrody Ministra Nauki

Nagrody Ministra Nauki W dniu 09.06.2024 r. w Auli Politechniki Warszawskiej Minister Nauki, Dariusz Wieczorek wręczył przedstawicielom Katedry Systemów Multimedialnych PG dwie nagrody. Prof. Andrzej Czyżewski otrzymał dyplom i statuetkę za wkład w zastosowania sztucznej inteligencji w dziedzinie badania i terapii zmysłów komunikacji, a przedstawiciele zespołu Katedry za projekt ADMEDVOICE, eksponowany na wystawie Kongresu Nauka dla Społeczeństwa. Projekt ten, realizowany wspólnie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, dotyczy głosowego tworzenia dokumentacji medycznej.
Więcej informacji

11.06.2024

Dyplom Ministra Nauki

Dyplom Ministra Nauki

Minister Nauki Dariusz Wieczorek przyznał Wydziałowi ETI Politechniki Gdańskiej oraz firmom TS-TRONIC Sp. z o.o. i REVA-SILED Sp. z o.o. dyplom za wysokiej rangi nagrody uzyskane w związku w prezentacją i promocją wynalazków w 2023 roku na międzynarodowych targach wynalazczości, za wynalazek: Chmurowa platforma oświetleniowa dla inteligentnych miast.

29.05.2024

Złoty medal na targach INTARG 2024

Stanowisko na targach W dniach 21-23 maja 2024 r. w Katowicach odbyły się 17. Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG. Przedstawiony na Targach wynalazek zatytułowany Adaptacyjny system sterowania głosowego tworzenia dokumentacji medycznej współpracujący z kierunkową sondą akustyczną, opracowany przez naukowców z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach projektu badawczego ADMEDVOICE, został nagrodzony Złotym Medalem targów.
Więcej informacji

24.05.2024

Nagroda Konkursu PSSI na Najlepszą Polską Pracę Doktorską ze Sztucznej Inteligencji

Dr inż. Daniel Korzekwa, absolwent Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej PG, uzyskał główną nagrodę za pracę Automated detection of pronunciation errors in non-native English speech employing deep learning w XIII edycji konkursu Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji na najlepszą polską pracę doktorską ze sztucznej inteligencji (edycja 2023). Promotorem pracy była prof. dr hab. inż. Bożena Kostek, Politechnika Gdańska, Wydział ETI. Pełny komunikat o konkursie znajduje się na stronie PSSI.

20.05.2024

Artykuł na konferencji ICLR

ILCR Nasz pracownik dr inż. Sebastian Cygert, wspólnie z naukowcami z IDEAS NCBR zaprezentował swój artykuł dotyczący uczenia w trybie ciągłym (ang. continual learning) na czołowej konferencji AI: International Conference on Learning Representation (ICLR, CORE A*) w Wiedniu. Artykuł można przeczytać na tej stronie.

10.05.2024

Nagroda w konkursie AI Innovators

Mentally AI W dniu 23 kwietnia 2024 r., na zakończenie konferencji i największego hackathonu AI w Europie Środkowej AI Innovators 2024, zorganizowanych w Warszawie, grupa studencka w składzie: Marina Galanina, Anna Rekiel i Samuel Szurman reprezentowała WETI PG. Zrealizowany pod kierunkiem prof. Bożeny Kostek projekt zatytułowany Mentally AI, dotyczący wykrywania depresji na podstawie analizy mowy, został uznany za najbardziej innowacyjny spośród wszystkich zaprezentowanych prac. W finale konkursu wzięło udział łącznie 16 projektów. W uznaniu osiągnięcia, zespół otrzymał nagrodę główną w wysokości 10 000 zł.
Więcej informacji na stronie konkursu.

2.05.2024