Katedra Systemów Multimedialnych, Politechnika Gdańska

Artykuł na konferencji ICLR

ILCR Nasz pracownik dr inż. Sebastian Cygert, wspólnie z naukowcami z IDEAS NCBR zaprezentował swój artykuł dotyczący uczenia w trybie ciągłym (ang. continual learning) na czołowej konferencji AI: International Conference on Learning Representation (ICLR, CORE A*) w Wiedniu. Artykuł można przeczytać na tej stronie.

10.05.2024

Nagroda w konkursie AI Innovators

Mentally AI W dniu 23 kwietnia 2024 r., na zakończenie konferencji i największego hackathonu AI w Europie Środkowej AI Innovators 2024, zorganizowanych w Warszawie, grupa studencka w składzie: Marina Galanina, Anna Rekiel i Samuel Szurman reprezentowała WETI PG. Zrealizowany pod kierunkiem prof. Bożeny Kostek projekt zatytułowany Mentally AI, dotyczący wykrywania depresji na podstawie analizy mowy, został uznany za najbardziej innowacyjny spośród wszystkich zaprezentowanych prac. W finale konkursu wzięło udział łącznie 16 projektów. W uznaniu osiągnięcia, zespół otrzymał nagrodę główną w wysokości 10 000 zł.
Więcej informacji na stronie konkursu.

2.05.2024

Nagroda w konkursie Perspektywy Medycyny

Statuetka W dniu 25 marca 2024 r. w gmachu Senatu Rzeczpospolitej Polskiej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród 3. edycji konkursu Perspektywy Medycyny, współorganizowanego przez Komisję Zdrowia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Radę Programową Kongresu Zdrowie Polaków. W kategorii Telemedycyna i usługi e-zdrowia, Prof. Andrzej Czyżewski z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej i Prof. Krzysztof Narkiewicz z Katedery Diabetologii i Nadciśnienia Tętniczego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w imieniu zespołów realizujących projekt, otrzymali nagrodę za projekt ADMEDVOICE - Adaptacyjny system inteligentnego przetwarzania mowy lekarzy wraz ze strukturalizacją wyników badań i wspomaganiem procesu terapeutycznego.
Więcej informacji

26.03.2024

Trzy nagrody i trzy wyróżnienia dla studenckich projektów badawczych prowadzonych w naszym zespole w edycji 2023/24

Dyplom Projekty badawcze, realizowane w roku akademickim 2023/24 przez studentów pod opieką naukową pracowników Katedry Systemów Multimedialnych, otrzymały nagrody i wyróżnienia.

Nagroda w konkursie S&P Global oraz Nagroda Dziekana WETI dla prof. Andrzeja Czyżewskiego, opiekuna projektu badawczego pt. Badanie algorytmów uczenia maszynowego w zastosowaniu do rozpoznawania mowy personelu medycznego.

Nagroda Dziekana WETI oraz wyróżnienie w konkursie S&P Global dla prof. Bożeny Kostek, opiekuna projektu badawczego pt. Wykrywanie zaburzeń psychicznych na podstawie mowy.

Wyróżnienie Dziekana WETI dla prof. Bożeny Kostek, opiekuna projektu badawczego pt. Analiza powiązań pomiędzy brzmieniem głosu i kolorem przypisanym do próbki głosowej mówcy/śpiewu.

Wyróżnienie Dziekana WETI dla mgr inż. Szymona Zaporowskiego, opiekuna projektu badawczego pt. Implementacja autorskiego modelu rozwiązania Speech-to-Face.

Informacje o nagrodach w serwisie trojmiasto.pl.

Wszystkie dyplomy

22.02.2024

Nagroda w konkursie Studenckiej Produkcji Dźwięku 3D (S3DAPC)

Dyplom S3DAPC

Bartłomiej Mróz, pracownik Katedry Systemów Multimedialnych, otrzymał wyróżnienie w konkursie Studenckiej Produkcji Dźwięku 3D (S3DAPC) podczas kongresu Tonmeistertagung, który odbył się w dniach 8-11 listopada w Dusseldorfie. Wyróżniona praca to nagranie utworu Jakuba Neske pt. Deus Ex Machina, w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Wszystkie nagrodzone prace zostały umieszczone na stronie konkursu.

Więcej informacji

22.11.2023

Piotr Szczuko laureatem konkursu Edush#re

Dr hab. inż. Piotr Szczuko, prof. Politechniki Gdańskiej i pracownik KSMM został laureatem konkursu Edush#re. Jest to nowa inicjatywa na Politechnice Gdańskiej, stworzona by docenić i wyróżnić najlepsze wykładowczynie i najlepszych wykładowców Politechniki Gdańskiej oraz aby promować najbardziej inspirujące praktyki w dydaktyce akademickiej. Głosami studentów zgłoszono do programu 60 wykładowczyń i wykładowców ze wszystkich wydziałów i centrów. Zgłoszenie polegało nie tylko na wskazaniu konkretnej osoby, ale również pisemnym umotywowaniu kandydatury, a także przypisaniu hasztagów, które charakteryzują wybranego nauczyciela.

Bardzo wiele zgłoszeń otrzymał prof. Piotr Szczuko z Katedry Systemów Multimedialnych WETI PG – #mentor, #autorytet, #inspirujący, #entuzjasta, #włączający, #motywujący. Oto co m.in. napisali studenci motywując kandydaturę profesora:

"Ogromne serce, poświęcenie dla studentów, otaczanie opieką, cierpliwe tłumaczenie zagadnień. Przekazuje wiedzę w sposób różnorodny, ciekawy i praktyczny. Zawsze zachęca do bycia dociekliwymi do zadawania pytań. Stosuje bardzo skuteczną technikę „zaciekaw się i naucz się sam”. Dzięki temu nauka to nie przymus, a własna chęć studenta. Jest zawsze na bieżąco z aktualną wiedzą. Otwarty i przyjazny."

Więcej informacji o konkursie w serwisie PG.

19.10.2023

Lider ITS

Dyplom W dniu 9.10.2023 r. w trakcie uroczystej gali nagród zorganizowanej w ramach XV edycji Polskiego Kongresu ITS w Warszawie, prof. Andrzej Czyżewski i doktorant wdrożeniowy PG, będący pracownikiem firmy TSTRONIC sp. z o. o., Andrzej Sroczyński zostali wyróżnieni tytułem Lider Inteligentnych Systemów Transportowych za osiągnięcie w tej dziedzinie. Przedstawiciele Kapituły konkursu wręczyli laureatom dyplom i statuetki za opublikowane wyniki badań nad zastosowaniem sztucznej inteligencji we wcześniej opracowanych Inteligentnych Znakach Drogowych. Więcej informacji

13.10.2023

Podziękowania od fundacji Światło

Obraz W związku z jubileuszem dwudziestolecia Fundacji Światło w Toruniu, prof. Andrzej Czyżewski otrzymał podziękowania i pamiątkowy obraz za wieloletnią współpracę zespołu Katedry Systemów Multimedialnych na rzecz tworzenia rozwiązań technicznych wspierających komunikowanie się z osobami w śpiączce. Wynikiem tej współpracy są wdrożone urządzenia, m. in. CyberOko, a także szereg publikacji naukowych. W ostatnich latach, zapoczątkowane dawniej w wyniku współpracy PG i Fundacji Światło działania, doprowadziły do postania w Katedrze nowego Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu, które pozyskało kilka projektów badawczych (FNP, NCN) i współpracuje na co dzień m. in. z amerykańską Mayo Clinic.

13.10.2023

Nagroda na konferencji ICCV

Dyplom ICCV Nasz pracownik Sebastian Cygert, wspólnie z IDEAS NCBR i Computer Vision Center w Barcelonie, zajął trzecie miejsce w Test-time adaptation challenge w ramach warsztatów Visual Continual Learning podczas konferencji ICCV 2023 w Paryżu i otrzymał wraz z zespołem wyróżnienie Innovation award.
Więcej informacji: streszczenie oraz workshop.

10.10.2023

Grand Prix na 58. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Międzyzdrojach

Grand Prix W dniach 21–23 czerwca 2023 r. Akademicki Chór PG brał udział w 58. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Międzyzdrojach. W tegorocznej edycji festiwalu udział wzięło czternaście zespołów. AChPG został uznany przez międzynarodowe Jury najlepszym chórem tegorocznej edycji konkursu. Poza zaszczytnym tytułem Grand Prix, AChPG otrzymał 15 000 zł. oraz nominację na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza.
Więcej informacji

28.06.2023

Złoty medal na targach INTARG

INTARG 2023 Wynalazek Chmurowa platforma oświetleniowa dla inteligentnych miast, będący rezultatem realizacji projektu INFOLIGHT, nagrodzony został Złotym Medalem XVI Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2023, które odbyły się w dniach 24-25 maja 2023 r. w Katowicach. Rozwiązanie INFOLIGHT, wykonane przez zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Czyżewskiego i dr. hab. Piotra Szczuko, to inteligentna platforma oświetleniowa, która wykorzystuje nowej generacji źródła światła LED, a ponadto jest terminalem Internetu Rzeczy i punktem udostepniającym usługi rejestracji, analizy i monitorowania, usługi inteligentnych miast potencjalnym twórcom i odbiorcom aplikacji Smart City.
Więcej informacji

30.05.2023

Projekt w ramach IDUB AURUM: Współpraca z francuską grupą badawczą Centre for Visual Computing

W ramach programu IDUB AURUM Supporting International Research Team Building, grupa badawcza dra Daniela Węsierskiego nawiąże współpracę naukową z profesorem Hugues Talbot z Centre for Visual Computing uczelni CentraleSupelec Paris. Celem naukowym współpracy będzie opracowanie metod semantycznej segmentacji obrazów dentystycznych z uwzględnieniem szumu etykiet.

20.02.2023

Wyróżnienie w konkursie Nagrody Uczelni Fahrenheita

Członkowie Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita wyłonili zwycięzców Nagrody FarU i przyznali wyróżnienia dwóm pozostałym zespołom, które zakwalifikowały się do drugiego etapu. Wśród wyróżnionych inicjatyw znalazł się projekt Bezkontaktowe monitorowanie parametrów życiowych z zastosowaniem obliczeń kwantowych w uczeniu maszynowym (CyberRadar), opracowany przez Katedrę Systemów Multimedialnych PG we współpracy z Kliniką Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii (Wydział Lekarski GUMed) oraz Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych UG.

Więcej informacji w serwisie PG.

13.03.2023

Nagroda i wyróżnienie dla projektów badawczych

Dwa studenckie projekty badawcze, realizowane pod opieką pracowników Katedry Systemów Multimedialnych w okresie marzec 2022 - styczeń 2023, zostały bardzo wysoko ocenione w konkursie firmy IHS Markit na Najlepszy projekt badawczy z dziedziny sztucznej inteligencji.

Jury (Grzegorz Chlodzinski - IHS Markit; prodziekani prof. Paweł Czarnul, prof. Grzegorz Lentka oraz grupa koordynatorów katedralnych) ds. nagród i wyróżnień, postanowiło nagrodzić jeden projekt: Klasyfikator naturalności stylu tekstu - autentyczny czy syntetyczny, realizowany przez zespół w składzie: Karol Baran, Natalia Rucińska, Jan Tobolewski, Tomasz Truszkowski. Opiekunem projektu był dr hab. inż. Piotr Szczuko, prof. PG.

Ponadto wyróżniony został projekt: Badanie sieci neuronowych zastosowanych do weryfikacji autentyczności podpisu odręcznego składanego piórem biometrycznym, realizowany przez zespół w składzie: Krzysztof Walentukiewicz, Aleksandra Gałka, Justyna Jelińska, Albert Masiak. Opiekunem projektu był dr inż. Michał Lech.

8.02.2023

Medal IEEE dla prof. Bożeny Kostek

Medal IEEE Medal IEEE Prof. Bożena Kostek otrzymała medal 50-lecia Polskiej Sekcji IEEE w uznaniu wieloletniej aktywności w pracach Polskiej Sekcji IEEE przyczyniającej się do rozwoju Sekcji i rozszerzania jej działalności.

14.12.2022

Nagroda dla doktoranta, B. Mroza

Nagroda NTAV22 Doktorant Katedry Systemów Multimedialnych Bartłomiej Mróz zajął pierwsze miejsce w konkursie nagraniowym, odbywającym się w ramach XIX Sympozjum Nowości w Technice w Audio i Wideo, NTAV 2022 we Wrocławiu. Nagrodzone nagranie to XX-wieczny utwór Święto Wiosny rosyjskiego kompozytora Igora Strawińskiego w wersji na 4 ręce na fortepian. Zaprezentowane zostały dwie części z Aktu I pt. Uwielbienie Ziemi: Wiosenne Wróżby i Tańce Dziewcząt oraz Rytuał porwania. Utwór wykonali pianiści z Akademii Muzycznej w Gdańsku - Mikołaj Sikała i Adam Piórkowski. Fragment nagrania.

Więcej o tym wydarzeniu

17.10.2022

Wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości

Polski Produkt Przyszłości W dniu 5 lipca 2022 r. w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia nagród w XXIV edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Organizatorami konkursu były: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekty zgłoszone do rywalizacji ocenione zostały przez ekspertów branżowych oraz Kapitułę Konkursu. W kategorii Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki wyróżnienie otrzymał projekt INZNAK - inteligentne, autonomiczne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów, realizowany w Katedrze Systemów Multimedialnych PG.

Informacja na stronie konkursu
Informacja prasowa
Katalog laureatów

11.07.2022

Nagroda dla Chóru Akademickiego PG

Nagroda dla Akademickiego Chóru Nagroda dla Akademickiego Chóru W dniach 1-3 lipca 2022 r. Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej wziął udział w VI Międzynarodowym Przeglądzie Chórów Akademickich Święty Krzyż w Kielcach. AChPG zajął pierwsze miejsce w konkursie, dodatkowo otrzymał Nagrodę Profesora Stanisława Adamczaka za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora oraz Nagrodę Specjalną Dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach i Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Po raz kolejny AChPG okazał się najlepszym chórem konkursu. Teraz przed chórem chwila odpoczynku, ponieważ za trzy tygodnie rozpoczną się codzienne próby przygotowujące zespół do konkursu chóralnego w Rydze, który odbędzie się w dniach 17-21 sierpnia br.

7.07.2022

System inteligentnych znaków drogowych otrzymał godło Teraz Polska

Teraz Polska 2022 9 czerwca 2022 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się 32. Gala Teraz Polska - finał konkursu na najlepsze produkty, usługi i innowacje, organizowanego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego. Godłem Teraz Polska nagrodzono 23 firmy. W kategorii Innowacje nagrodę otrzymał, wraz z zespołem, prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych WETI PG, za rozwiązanie INZNAK - technologia inteligentnych znaków drogowych do adaptacyjnego sterowania ruchem.

Więcej informacji

13.06.2022