Katedra Systemów Multimedialnych, Politechnika Gdańska

TEMATY PRAC DYPLOMOWYCH

Propozycje tematów prac dyplomowych do realizacji w Katedrze Systemów Multimedialnych:

Projekt dyplomowy inżynierski (2023)

W sprawie wyboru tematów i szczegółowych informacji o tematach proszę zgłaszać się do osób wymienionych jako opiekunowie prac.


Projekt w ramach IDUB AURUM: Współpraca z francuską grupą badawczą Centre for Visual Computing

W ramach programu IDUB AURUM Supporting International Research Team Building, grupa badawcza dra Daniela Węsierskiego nawiąże współpracę naukową z profesorem Hugues Talbot z Centre for Visual Computing uczelni CentraleSupelec Paris. Celem naukowym współpracy będzie opracowanie metod semantycznej segmentacji obrazów dentystycznych z uwzględnieniem szumu etykiet.

20.02.2023

Wyróżnienie w konkursie Nagrody Uczelni Fahrenheita

Członkowie Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita wyłonili zwycięzców Nagrody FarU i przyznali wyróżnienia dwóm pozostałym zespołom, które zakwalifikowały się do drugiego etapu. Wśród wyróżnionych inicjatyw znalazł się projekt Bezkontaktowe monitorowanie parametrów życiowych z zastosowaniem obliczeń kwantowych w uczeniu maszynowym (CyberRadar), opracowany przez Katedrę Systemów Multimedialnych PG we współpracy z Kliniką Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii (Wydział Lekarski GUMed) oraz Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych UG.

Więcej informacji w serwisie PG.

13.03.2023

Nagroda i wyróżnienie dla projektów badawczych

Dwa studenckie projekty badawcze, realizowane pod opieką pracowników Katedry Systemów Multimedialnych w okresie marzec 2022 - styczeń 2023, zostały bardzo wysoko ocenione w konkursie firmy IHS Markit na Najlepszy projekt badawczy z dziedziny sztucznej inteligencji.

Jury (Grzegorz Chlodzinski - IHS Markit; prodziekani prof. Paweł Czarnul, prof. Grzegorz Lentka oraz grupa koordynatorów katedralnych) ds. nagród i wyróżnień, postanowiło nagrodzić jeden projekt: Klasyfikator naturalności stylu tekstu - autentyczny czy syntetyczny, realizowany przez zespół w składzie: Karol Baran, Natalia Rucińska, Jan Tobolewski, Tomasz Truszkowski. Opiekunem projektu był dr hab. inż. Piotr Szczuko, prof. PG.

Ponadto wyróżniony został projekt: Badanie sieci neuronowych zastosowanych do weryfikacji autentyczności podpisu odręcznego składanego piórem biometrycznym, realizowany przez zespół w składzie: Krzysztof Walentukiewicz, Aleksandra Gałka, Justyna Jelińska, Albert Masiak. Opiekunem projektu był dr inż. Michał Lech.

8.02.2023

Medal IEEE dla prof. Bożeny Kostek

Medal IEEE Medal IEEE Prof. Bożena Kostek otrzymała medal 50-lecia Polskiej Sekcji IEEE w uznaniu wieloletniej aktywności w pracach Polskiej Sekcji IEEE przyczyniającej się do rozwoju Sekcji i rozszerzania jej działalności.

14.12.2022

Nagroda dla doktoranta, B. Mroza

Nagroda NTAV22 Doktorant Katedry Systemów Multimedialnych Bartłomiej Mróz zajął pierwsze miejsce w konkursie nagraniowym, odbywającym się w ramach XIX Sympozjum Nowości w Technice w Audio i Wideo, NTAV 2022 we Wrocławiu. Nagrodzone nagranie to XX-wieczny utwór Święto Wiosny rosyjskiego kompozytora Igora Strawińskiego w wersji na 4 ręce na fortepian. Zaprezentowane zostały dwie części z Aktu I pt. Uwielbienie Ziemi: Wiosenne Wróżby i Tańce Dziewcząt oraz Rytuał porwania. Utwór wykonali pianiści z Akademii Muzycznej w Gdańsku - Mikołaj Sikała i Adam Piórkowski. Fragment nagrania.

Więcej o tym wydarzeniu

17.10.2022

Wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości

Polski Produkt Przyszłości W dniu 5 lipca 2022 r. w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia nagród w XXIV edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Organizatorami konkursu były: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekty zgłoszone do rywalizacji ocenione zostały przez ekspertów branżowych oraz Kapitułę Konkursu. W kategorii Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki wyróżnienie otrzymał projekt INZNAK - inteligentne, autonomiczne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów, realizowany w Katedrze Systemów Multimedialnych PG.

Informacja na stronie konkursu
Informacja prasowa
Katalog laureatów

11.07.2022

Nagroda dla Chóru Akademickiego PG

Nagroda dla Akademickiego Chóru Nagroda dla Akademickiego Chóru W dniach 1-3 lipca 2022 r. Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej wziął udział w VI Międzynarodowym Przeglądzie Chórów Akademickich Święty Krzyż w Kielcach. AChPG zajął pierwsze miejsce w konkursie, dodatkowo otrzymał Nagrodę Profesora Stanisława Adamczaka za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora oraz Nagrodę Specjalną Dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach i Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Po raz kolejny AChPG okazał się najlepszym chórem konkursu. Teraz przed chórem chwila odpoczynku, ponieważ za trzy tygodnie rozpoczną się codzienne próby przygotowujące zespół do konkursu chóralnego w Rydze, który odbędzie się w dniach 17-21 sierpnia br.

7.07.2022

System inteligentnych znaków drogowych otrzymał godło Teraz Polska

Teraz Polska 2022 9 czerwca 2022 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się 32. Gala Teraz Polska - finał konkursu na najlepsze produkty, usługi i innowacje, organizowanego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego. Godłem Teraz Polska nagrodzono 23 firmy. W kategorii Innowacje nagrodę otrzymał, wraz z zespołem, prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych WETI PG, za rozwiązanie INZNAK - technologia inteligentnych znaków drogowych do adaptacyjnego sterowania ruchem.

Więcej informacji

13.06.2022

Wyróżnienie i Nagroda Perspektywy Medycyny dla zespołu Katedry Systemów Multimedialnych WETI PG

Perspektywy Medycyny 2022 W konkursie Perspektywy Medycyny zorganizowanym z okazji 3. Kongresu Zdrowie Polaków wyróżnienie i dyplom w kategorii Telemedyczne usługi e-Zdrowia otrzymał CyberRadar - urządzenie do bezkontaktowego monitorowania oddechu i rytmu krążeniowego, opracowane w Politechnice Gdańskiej we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Nagrodę Perspektywy medycyny i statuetkę otrzymał prof. Andrzej Czyżewski za wieloletni wkład w rozwijanie zastosowań technik komputerowych w medycynie. Wręczenie nagród odbyło się w warszawskim hotelu Marriott w dniu 11 kwietnia 2022 r.

12.04.2022

Kolejne sukcesy Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej

AChPG - sukcesy w Barczewie W dniach 14-16 października 2021 Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej brał udział w XX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Jest on uznawany za jeden z sześciu najważniejszych konkursów chóralnych w Polsce. Tym bardziej cieszy fakt, że Chór zdobył w trakcie Festiwalu szereg nagród: za najlepsze wykonanie utworu F. Nowowiejskiego, najlepsze wykonanie utworu współczesnego, najlepszą technikę wokalną, dla najlepszego dyrygenta festiwalu oraz tę najważniejszą nagrodę, czyli GRAND PRIX Festiwalu!
Dodatkowym wyróżnieniem jest nominacja do udziału w konkursie Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza, który odbędzie się w dniach 26-28 listopada w Poznaniu.

Warto również nadmienić, że AChPG w dniach 23-26 września brał udział w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku, gdzie został laureatem II miejsca.

18.10.2021

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej laureatami Konkursu o Nagrodę Siemensa

Nagroda Siemensa W XXVI Konkursie o Nagrodę Siemensa, organizowanym przez firmę Siemens wspólnie z Politechniką Warszawską, naukowcy z Politechniki Gdańskiej otrzymali dwa główne wyróżnienia – nagrodę za projekt badawczy oraz promocyjną za pracę doktorską. Nagrodę badawczą otrzymał zespół z Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Andrzeja Czyżewskiego, w składzie; dr hab. inż. Grzegorz Szwoch, dr hab. inż. Józef Kotus, dr hab. inż. Piotr Szczuko, dr inż. Piotr Odya, dr inż. Karolina Marciniuk, mgr inż. Andrzej Sroczyński, mgr inż. Tomasz Śmiałkowski, za pracę pt.: Inteligentne autonomiczne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów. Zwycięskie projekty, które odpowiadają na potrzeby rynku i gospodarki – poza atrakcyjną nagrodą finansową – uzyskują szansę na wdrożenie i zastosowanie w praktyce w ramach rozwiązań technologicznych firmy Siemens.

Więcej informacji

11.10.2021

Prof. A. Czyżewski uhonorowany z okazji 70-lecia Technikum Łączności w Gdańsku

W dniu 11 września w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku świętowano 70-lecie Technikum Łączności w Gdańsku (obecnie Zespół Szkół Łączności) - szkoły, którą ukończyło wielu absolwentów i pracowników PG. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala jubileuszowa, uświetniona m. in. występem Chóru PG pod dyrekcją Mariusza Mroza, profesora pracującego w naszej Katedrze - otrzymał on medal Zasłużony dla Technikum Łączności.

Prof. A. Czyżewski został uhonorowany dyplomem i statuetką Re Non Verbis ("Czynem a nie słowami") za wieloletnie wspomaganie rozwoju tej renomowanej średniej szkoły zawodowej.

70-lecie TŁ 70-lecie TŁ 70-lecie TŁ 70-lecie TŁ 70-lecie TŁ

14.09.2021

Distinguished Service Medal Award dla prof. Bożeny Kostek

Dyplom Prof. Bożena Kostek otrzymała zaszczytną nagrodę Distinguished Service Medal Award, przyznaną przez towarzystwo naukowe Audio Engineering Society (AES). Medal został wirtualnie wręczony przez prof. Jonathana Wynera, Prezydenta AES, na ceremonii otwarcia 150 edycji Konwencji Audio Engineering Society (1-4.06.2021). Wyróżnienie to zostało nadane w uznaniu "ponad trzydziestu lat oddanej pracy na rzecz Towarzystwa jako członek zarządu sekcji, dyrektor zarządu głównego, trzykrotnie jako wiceprezes oraz jako redaktor naczelny czasopisma Journal of the Audio Engineering Society w latach 2011 to 2020".
Informacja o przyznanej nagrodzie

10.06.2021